bog
14 مرداد 1401 - 15:49

طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در دشتی گسترش یابد

بوشهر- امام جمعه دشتی گفت: در راستای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اقدامات خوبی انجام شده اما کافی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام علی زاهددوست در خطبه‌های امروز نماز جمعه خورموج اظهار داشت: واقعه عاشورا عبرت آموز و محصول فقدان بصیرت و تسلیم جامعه در مقابل شایعات دشمن است.

خبرنگار مهرزاهددوستآموزوی اضافه کرد: یکی از علل تنها شدن امام حسین در کربلا، ضعف بصیرت در کوفیان و تسلیم شدن مردم در مقابل شایعات و دروغ‌های بنی امیه بود. تاریخ، پر است از مواردی که اگر مردم اهل بصیرت و مقاومت بودند و سواد رسانه‌ای داشتند، مسیر بشر بطور کلی تغییر می‌کرد.

بنیامیهبطورامام جمعه دشتی بیان کرد: در واقعه عاشورا وقتی دقت شود، می‌بینیم محصول جامعه‌ای است که تسلیم شایعه دشمنان شد. مردم، تبلیغات دروغ را بر واقعیات ترجیح دادند. بدون بررسی و اطمینان از صحت و سقم پیام، اطلاعات جعلی را به یکدیگر منتقل کردند.

سقموی افزود: برچسب‌زنی یکی از روش‌های دشمن جهت انحراف افکار عمومی بود. و وقتی به دروغ ادعا کردند حسین ابن‌علی جنگ طلب و قدرت‌طلب و مخالف آرامش و ثبات اجتماعی است. مردم هم بدون تحقیق، این اتهام ساختگی را پذیرفتند.

ابن‌علیزاهددوست بیان کرد: روش دوم دشمن تولید شایعه، ایجاد ترس و رعب و دروغگویی که مسیر مردم را دچار اختلال می‌کند.

زاهددوستوی افزود: هجده هزار نفر مردم کوفه مسلم ابن عقیل را در عرض یک نصف روز و با تبلیغات عبیدالله زیاد و تولید شایعه و ایجاد ترس، تنها گذاشتند و خلف وعده کردند و اگر مقاومت می‌کردند و محاصره قصر ابن زیاد را ادامه می‌دانند، کار تمام بود و مسیر تاریخ عوض می‌شد. اما در سایه فقدان بصیرت و توجه به شایعات دشمن شد آنچه که نباید می‌شد.

ابنابنامام جمعه دشتی گفت: روش سوم دشمن در انحراف افکار عمومی؛ سوءاستفاده از چهره‌های موجه برای ایجاد اعتبار برای خودش بود. بعنوان مثال وقتی قبیله هانی بن عروه قصر عبیدالله را در کوفه محاصره کرده بودند از چهره به ظاهر موجه و ساده لوحی مثل شریح قاضی استفاده کردند که بالای بام رفت و به قبیله هانی گفت که ایشان در سلامت هستند که هیچ خطری او را تهدید نمی‌کند. آنها هم پراکنده شدند.

بعنوانعروهشریحوی خاطرنشان کرد: ظرف کمتر از ده روز اذهان مردم کوفه آنچنان شستشو داده شد که نه تنها امام را تنها گذاشتند، بلکه در مقابل امام شمشیر کشیدند و مردم کوفه آنقدر بی رحم و سنگدل شدند که حتی به طفل شش ماهه هم رحم نکردند.

وی تاکید کرد: همان روش‌های که آن روز دشمن برای انحراف افکارعمومی در مقابل سیدالشهدا (ع) بکار می‌گرفت امروز هم در مقابل با اسلام و انقلاب از همان روش هااستفاده می‌کند و باید مواظبت کنیم.

افکارعمومیع)هااستفادهزاهددوست با بیان اینکه ساختار مدیریت بحران در کشور متحول و به روزرسانی شود افزود: سیلابی که در هفته گذشته هجده استان کشور را درگیر کرد، و سوگمندانه منجر به جان‌باختن و مفقودشدن ده‌ها تن از هم‌وطنان عزیزمان شد ومتأسفانه خسارت‌های سنگینی به ساختمان‌ها، مناطق مسکونی، مزارع و باغات، و برخی زیرساخت‌ها وارد کرد. باران که مظهر رحمت الهی و نماد حیات و زندگانی است، این چنین خطرساز و سانحه‌آفرین می‌شود.

زاهددوستروزرسانیمفقودشدنومتأسفانهوی با تاکید بر لزوم بازنگری در سیاست‌های مدیریت بحران کشور تاکید کرد: ضعف در زمینه اطلاع‌رسانی به‌موقع به مردم در حوادث و فقدان روش‌های پیشگیرانه دو مشکل مهم در این حوادث بود. احتمال تداوم این شرایط هم وجود دارد.

امام جمعه دشتی گفت: شرایط طبیعی کشور ما می‌طلبد که ساختار مدیریت بحران در ایران متحول شود و به روزرسانی شود. مجلس و دولت انقلابی در این راستا برای برنامه‌ریزی و اقدام آینده‌نگرانه مسئولیت ویژه‌ای دارند.

روزرسانیوی ادامه داد: مسلماً یکی از راهکارهای اصلی در مهار سیلاب‌ها و تبدیل این تهدید به فرصت، کاربست مهار و نفوذ دادن آب به داخل زمین و ذخیره در سفره‌های آبی است که در اصطلاح آبخیزداری و آبخوان‌داری نامیده می‌شود،

زاهددوست خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در بیانات خود بدان تأکید کرده‌اند و مکرر، بر پیگیری جدیِ طرح‌های آبخیزداری اصرار ورزیده‌اند و حتی در چندین نوبت مبالغ قابل توجهی از صندوق ذخیرۀ ارزی جهت انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص داده‌اند.

زاهددوستذخیرۀوی گفت: در شهرستان دشتی هم در راستای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اقدامات خوبی انجام شده اما کافی نیست. امیدوارم در بودجه سال‌های شهرستان به ابن مسئله مهم توجه جدی شود.

ابنوی گفت: موضوع بلاتکلیف ماندن مجتمع ۱۲۲ واحدی شهر خورموج را مطرح کردیم. انتظار داشتیم با پیگیری دادستان محترم در مدت کوتاهی تعیین تکلیف شود اما متأسفانه بعد از ۱۵ سال و با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد همچنان این مجتمع بلاتکلیف و در حال مستهلک شدن است.

امام جمعه دشتی اظهار داشت: در حالی که جوانان عزیز ما با مشکل مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند چرا باید یک مجتمع مسکونی ۱۵ سال ناتمام و بلااستفاده بماند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 536782