bog
03 بهمن 1401 - 10:10

تحولات اوکراین| موضوع تحویل تانک به کی‌یف منجر به شکاف در ناتو شده است

مشاور سابق رئیس پنتاگون معتقد است: رئیس جمهوری آمریکا با یک تماس تلفنی با زلنسکی (که آشکارا تابع دستورات واشنگتن است) می‌تواند درگیری نظامی در اوکراین را متوقف سازد، ولی این را نمی‌خواهد، چراکه کاخ سفید در واقع از تشدید تنش در این کشور حمایت می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  همانطور که رسانه‌های غربی اشاره کرده‌اند، تصمیم دولت آلمان برای عدم تامین تانک برای اوکراین باعث ایجاد نارضایتی در بین متحدانش در ناتو شده  که گواهی بر شکاف در حال ظهور در ائتلاف غرب است.

علاوه بر این، هنوز توافق بر سر بسته جدید کمک اتحادیه اروپا به اوکراین ممکن نشده است. برخی از کشورهای غربی خواستار پایان دادن به کمک‌های نظامی به کی‌یف بوده و اشاره می کنند که عرضه تسلیحات جدید می تواند منجر به یک درگیری جهانی شود. روسیه نیز تاکید می‌کند که چنین تحویل‌هایی ممکن است به واکنشی مناسب با استفاده از سلاح‌های قوی‌تر منجر شود.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز یکشنبه گفت که آلمان با متحدان خود در مورد تامین تانک به اوکراین هماهنگ عمل خواهد کرد. بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع این کشور روز جمعه در نشست وزرای دفاع در پایگاه هوایی آمریکا در رامشتاین آلمان، یادآور شد که طرفین نتوانستند در خصوص تامین تانک های آلمانی لئوپارد 2 به اوکراین تصمیم بگیرند.

با این حال، آنالنا بوربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته، یکشنبه، گفت که اگر ورشو تانک های لئوپارد 2 ساخت آلمان خود را به کی‌یف تحویل دهد، برلین در این امر مداخله نخواهد کرد.

به نوبه خود، مقامات ویلنیوس، ریگا و تالین (سه جمهوری حوزه دریای بالتیک) نیز از برلین درخواست کردند تا این تانک‌ها را به اوکراین منتقل کنند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز عرضه تانک های لکلرک Leclerc توسط پاریس به کی‌یف را رد نکرد.

در عین حال، همانطور که روزنامه آلمانی سوددویچه سایتونگ (Suddeutsche Zeitung)  نوشته، تصمیم برلین برای عدم انتقال تانک به اوکراین باعث سوء تفاهم آشکار و به نوعی نارضایتی شدید در میان متحدان آلمان در ناتو شده و بیشتر از همه، واشنگتن از این تصمیم برلین عصبانی است.

علاوه بر این، روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داده که کشورهای متحد در ناتو در مورد تامین تانک برای اوکراین اختلاف نظر دارند، که نشان دهنده شکاف در حال ظهور در اتحاد آتلانتیک شمالی است و با وجود حفظ حجم ارسال تسلیحات به کی‌یف از سوی کشورهای غربی، «شکاف‌های کوچک، اما قابل توجه بیش از حد محسوس می‌شوند». با این حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا معتقد است که صحبت در خصوص وجود شکاف در ائتلاف غربی بر سر اوکراین زود هنگام است.

ویچسلاو والودین، رئیس دومای دولتی روسیه در این رابطه هشدار داده که ادامه تامین تسلیحاتی کی‌یف از سوی کشورهای ناتو برای حمله به روسیه، مستلزم پاسخی قاطع با استفاده از سلاح های قدرتمندتر است. وی تاکید کرد که نمایندگان کنگره آمریکا، نمایندگان بوندستاگ، مجلس ملی فرانسه و سایر پارلمان های اروپایی باید مسئولیت خود در قبال بشریت را درک کنند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روز سیصد و سی‌ و چهارم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

زلنسکی ارسال ده‌ها تانک به اوکراین را بی فایده می‌داند: عرضه چندین تانک وضعیت جبهه را تغییر نخواهد داد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی آلمانی ARD گفت: ارسال دهها دستگاه تانک به اوکراین تغییر اساسی در وضعیت جبهه نبرد ایجاد نمی‌کند.

زلنسکی در این مصاحبه که بامداد امروز، دوشنبه، در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، اعتراف کرد: وقتی ارتش روسیه که بیش از هزار تانک در اختیار دارد علیه ما در حال جنگ است، هیچ کشوری با این تصمیم که 10 تانک، 20 تانک یا 50 تانک به ما بدهد، نمی تواند مشکل را حل کند. البته زلنسکی یادآور شد که تامین تانک می تواند انگیزه نیروهای مسلح اوکراین را افزایش دهد.

روز گذشته آندری سیبیگا، معاون رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین نیز اعتراف کرد که نیروهای مسلح اوکراین از نظر تعداد برخی از انواع تسلیحات، بسیار پایین تر از نیروهای روسی هستند. به گفته وی، تسلیحات ارتش اوکراین در مقایسه با نیروهای مسلح روسیه، در واقع به مقیاس «یک به سه، یک به پنج و حتی بیشتر» است و «عدم تناسب» آشکارا وجود دارد.

در عین حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که تامین تسلیحات سنگین به کی‌یف از سوی کشورهای غربی تنها مشکلاتی را برای نظامیان اوکراین ایجاد میکند، ولی هیچ تغییری در پیشرفت روسیه در جهت دستیابی به اهدافش نخواهد داشت.

سازمان ملل به تعهدات خویش در چارچوب توافق غلات عمل نکرده است

وزارت امور خارجه روسیه از فریب کاری سازمان ملل و تحریف حقایق در مورد طرح صادرات غلات از دریای سیاه خبر داد. همانطور که در بیانیه وزارت خارجه روسیه اشاره شده، عادی سازی صادرات محصولات کشاورزی از  روسیه و کودهای شیمیایی با کمک سازمان ملل متحد رعایت نشده است. این سازمان همچنین در خصوص از سرگیری صادرات آمونیاک روسیه از طریق خط لوله تولیاتی - اودسا نیز غیرفعال بوده و اقدامی نکرده است.

علاوه بر این، روسیه داده های مربوط به تاخیر در بازرسی کشتی ها در آب های سرزمینی ترکیه را رد کرده و فهرستی از اولویت بازرسی ها و عبور آنها توسط طرف اوکراین ارائه داده است.

توضیح روزنامه آمریکایی درباره علت عدم تمایل آلمان به تامین تانک اوکراین 

مفسران روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه در تحلیلی نوشتند که خاطره تجاوز نازی ها در طول جنگ جهانی دوم بر امتناع آلمان از ارسال تانک به اوکراین تأثیر گذاشته است.  همانطور که این روزنامه یادآور شده، مردم آلمان هنوز وقایع آن دوران را به یاد می آورند و نتایج نظرسنجی های اجتماعی تأیید کرده که شهروندان آلمانی به انتقال تجهیزات نظامی برای درگیری در اوکراین علاقه ای ندارند.

استیون سوکول، رئیس شورای آمریکایی مطالعات آلمان که سخنان او در این مقاله نقل شده، می‌گوید: «آلمانی‌ها می‌خواهند به‌عنوان یک شریک دیده شوند، نه یک متجاوز، و آنها به‌ویژه نسبت به عرضه تسلیحات به مناطقی که از نظر تاریخی، از سلاح‌های آلمانی برای کشتن میلیون‌ها نفر استفاده شده است، حساس هستند». 

روز گذشته، اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس گفت که برلین در مورد موضوع تامین تانک برای اوکراین با هماهنگی متحدان خود در کشورهای بزرگ اروپایی عمل خواهد کرد.

وزیر دفاع ایتالیا فشار بر آلمان در موضوع تامین تانک برای کی‌یف را پوچ خواند

گیدو کروستو، وزیر دفاع ایتالیا، فشار سایر کشورها بر آلمان در خصوص تامین تانک های لئوپارد مورد نیاز اوکراین را پوچ خواند.  او شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: «من مشکلات شولتز (صدر اعظم آلمان) را درک می کنم، ولی اعمال فشار سایر کشورها بر برلین را پوچ می دانم. من معتقدم که در نهایت آلمان کاری را که باید انجام دهد، انجام خواهد داد.»

کروستو همچنین تأیید کرد که مقامات ایتالیایی در حال آماده شدن برای اعلام ششمین بسته کمک نظامی خود به کی‌یف هستند. از قبل مشخص شده که این بسته شامل سیستم های دفاع هوایی خواهد بود. همانطور که وزیر دفاع تاکید کرد، این تسلیحات به "اوکراینی ها این فرصت را می دهد تا از خود در برابر حملات هوایی محافظت کنند."

به گفته وی، ایتالیا پس از تصویب بسته ششم کمک های تکمیلی را به کی‌یف ارسال خواهد کرد.

مراکش تانک های مدرن T-72B را به اوکراین می فرستد

مقامات مراکشی با انتقال محموله ای از تانک های نوع T-72B  ساخت شوروی که در جمهوری چک مدرنیزه شده اند، به اوکراین موافقت کردند.  این خبر روز یکشنبه توسط پورتال الجزایری Menadefense گزارش شد.
بر اساس این اطلاعات، یک هفته پیش حدود 20 دستگاه تانک از این نوع به عنوان کمک نظامی اختصاص داده شده است. آنها همچنین در کارگاه صنعتی شرکت نظامی Excalibur در استرنبرگ (جمهوری چک) دیده شدند. در زرادخانه نیروهای مسلح مراکش، حدود 300 تانک دست دوم T-72 ساخت شوروی در انواع مختلف مونتاژ وجود داشت. این تسلیحات در سال های 1999 و 2000 از بلاروس خریداری شده بودند.

این آژانس خبری یادآور شده: "ایالات متحده به کشورهایی که تصمیم به خلاص شدن از شر تجهیزات نظامی روسیه یا شوروی خود را دارند، قول کمک مادی را داده و این مسئله ممکن است نشان دهنده جایگزین شدن این T-72 های مراکشی با تانکهای M1A1 از ذخایر نظامی آمریکا باشد."

زلنسکی دستور ایجاد نیروهای ذخیره در ارتش اوکراین را صادر کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به فرماندهی نیروهای مسلح این کشور دستور داد تا نیروهای ذخیره تشکیل دهد. 

زلنسکی روز یکشنبه طی سخنرانی در دانشگاه ملی تاراس شوچنکو شهر کی‌یف گفت: «این وظیفه برای ارتش تعیین شده است تا پرسنل نیروهای مسلح اضافه نشوند، بلکه نیروهای ذخیره ای وجود داشته باشد تا مردم نه تنها قادر به شرکت در جنگ باشند، بلکه برای این منظور آمادگی پیدا کنند. اینها فرآیندهای داخلی هستند.» 

روز شنبه روزنامه واشنگتن پست بنا به اظهارات شاهدان عینی در مورد کشته شدن بیشمار ساکنان مناطق غربی اوکراین در جبهه نبرد اشاره کرد. طبق این اطلاعات، حدود 600 نفر از مردم روستای یاروچیو در منطقه سوکولوفسکی در درگیری با روسیه شرکت داشتند که بسیاری از آنها جان خود را از دست دادند.

زلنسکی درصدد تغییرات پرسنلی به دلیل فساد مالی گسترده است

طبق اطلاعات رسانه‌های اوکراینی، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور قصد دارد در هفته آینده تعدادی تغییرات پرسنلی را به عنوان بخشی از مبارزه با فساد مالی در این کشور انجام دهند.

زلنسکی این موضوع را در یک پیام ویدئویی فاش کرده و گفت: «هفته آینده زمانی برای تصمیم گیری های مناسب - ملموس و منصفانه خواهد بود. راه حل هایی از قبل آماده شده است. من نمی‌خواهم در حال حاضر چیزی را اعلام کنم یا وارد جزئیات شوم.» 

هنوز مشخص نشده که دفتر رهبر اوکراین دقیقا چه طرحی را در این زمینه آماده کرده است.

در عین حال نشریات یادآور شدند که زلنسکی در این ویدئو به برکناری واسیلی لوزینسکی - سرپرست وزارت توسعه جوامع، مناطق و زیرساخت های اوکراین اشاره کرد که متهم به دریافت رشوه برای ارائه تسهیلات در این زمینه، انعقاد قراردادهای تامین تجهیزات و ماشین آلات با قیمت های بالا است. 

مطبوعات همچنین به عنوان نمونه به بازرسی هایی اشاره کردند که در 21 ژانویه در وزارت دفاع اوکراین پس از دریافت گزارش هایی مبنی بر خرید گران قیمت مواد غذایی برای نیروهای مسلح اوکراین آغاز شد.

زلنسکی در این ویدئو تاکید کرده است: «در هر موقعیتی، ما همه چیز را با جزئیات تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. در مورد انرژی و تدارکات، در مورد رابطه بین دولت مرکزی و مناطق، در مورد خرید برای سربازان و غیره. بزودی جامعه اطلاعات کامل در این باره دریافت خواهد کرد و دولت اقدامات قدرتمند لازم را برمی دارد.»

در همان روز یکشنبه، دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین (NABU) اعلام کرد که واسیلی لوزینسکی هنگام دریافت رشوه 400000 دلاری برای کمک به مذاکره در مورد قراردادهای خرید تجهیزات با قیمت های بالا، بازداشت شده است.

وزیر خارجه آلمان: برلین اهمیتی نمی‌دهد کشورهای ثالث تانک لئوپارد را به کی‌یف تحویل دهند

 آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه در روی آنتن شبکه تلویزیونی فرانسه LCI اعلام کرد که اگر ورشو تانک‌های لئوپارد 2 ساخت آلمان خود را به کی‌یف تحویل دهد، برلین دخالتی در این امر نخواهد کرد.

باربوک در پاسخ به این سوال که اگر لهستان تانک های لئوپارد 2 را بدون تایید آلمان به اوکراین بدهد، چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: در حال حاضر این سوال مطرح نشده است، اما اگر از ما پرسیده می شد، ما ممانعت نمی کردیم.

پیش از این، مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفت که تحویل حتی یک دستگاه تانک آبرامز آمریکایی به اوکراین برای اروپا کافی است تا ارسال تانک های آلمانی لئوپارد 2 به کی‌یف را آغاز کند. او گفت: آلمان منتظر است تا طرف آمریکایی در این زمینه رهبری اقدام در این زمینه را بر عهده بگیرد.

طبق قوانین بین المللی هیچ کشوری نمی تواند بدون موافقت کشور سازنده سلاح، آن را به کشور دیگری منتقل کند.

در  عین حال، مقامات ورشو روز یکشنبه اعلام کردند که قصد دارد تانک های لئوپارد را حتی بدون اجازه آلمان به اوکراین منتقل کند.

تمایل رئیس جمهور آرژانتین برای ادامه گفتگو با روسیه 

 آلبرتو فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین روز یکشنبه، 22 ژانویه، در مصاحبه با نشریه "فولا دی سائو پائولو" اعلام کرد که گفت‌وگو بین مسکو و بوئنوس آیرس باید حتی در شرایط ادامه مناقشه نظامی در اوکراین نیز ادامه یابد.

 وی تاکید کرد که از انجام عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین حمایت نمی کند، اما به این دلیل قصد قطع تماسهای خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را ندارد.

فرناندز افزود: آخرین باری که او (پوتین) با من تماس گرفت و پیروزی آرژانتین در جام جهانی را تبریک گفت. در آن زمان من یک بار دیگر تاکید کردم که ما باید بنشینیم و درباره [وضعیت اوکراین و اقدامات روسیه] صحبت کنیم.»

پیش از این، در اواخر سال 2022 گزارش شده بود که رهبر آرژانتین خواستار آغاز مذاکرات روسیه و اوکراین برای دستیابی به صلح شده و یادآور شد که آمریکای لاتین آماده است در این امر مشارکت داشته باشد.

ماکرون قول کمک به اوکراین در بازسازی این کشور را داد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی پس از دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در پاریس اعلام کرد که این کشور پس از پایان جنگ، قطعاً به بازسازی اوکراین کمک خواهد کرد. 

ماکرون قول داده است که فرانسه به همراه آلمان اعلام خواهند کرد که «چه زمانی بازسازی اوکراین آغاز شود».

در اواسط ماه ژانویه، وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد که مجموع خسارت وارده به زیرساخت های غیرنظامی این کشور از 127 میلیارد دلار فراتر رفته است.در اوایل ماه ژانویه، نیز دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین گفت که کی‌یف انتظار دارد در سال جاری 17 میلیارد دلار، از جمله از شرکای غربی، برای اولویت بازسازی تاسیسات آسیب دیده این کشور در نتیجه درگیری نظامی دریافت کند.

ماکرون احتمال تامین تانک‌های لکلرک به اوکراین را رد نکرد

رئیس جمهوری فرانسه، امکان انتقال تانک های لکلرک (Leclerc) به اوکراین را بعید ندانست. 

امانوئل ماکرون این موضوع را درکنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با اولاف شولتز صدراعظم آلمان در پاریس بیان کرد. وی گفت: در مورد تانک های لکلرک، من از وزیر دفاع خواستم که روی این موضوع کار کند. در این رابطه هیچ گزینه ای مستثنی نخواهد بود.

چند روز قبل،  برخی کارشناسان نظامی یادآور شدند که تانک های لکلرک Leclerc فرانسوی از نظر قدرت مانور نسبت به تانک های نیروهای مسلح روسیه پایین تر هستند و ارجحیت قابل توجهی ندارند.

لهستان قصد دارد تانک‌های لئوپارد را حتی بدون اجازه آلمان به اوکراین منتقل کند

 ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان روز یکشنبه اعلام کرد که ورشو راهی برای انتقال تانک های Leopard 2 آلمان به کی‌یف حتی بدون اجازه آلمان پیدا خواهد کرد. 

وی تاکید کرد که اگر آلمان با ارسال این تانک ها موافقت نکند، لهستان ائتلاف کوچکتری از کشورهایی  ایجاد خواهد کرد که آماده هستند نه تنها لئوپارد 2، بلکه سایر خودروهای زرهی را نیز با اوکراین به اشتراک بگذارند.

او در مصاحبه با خبرگزاری لهستانی (PAP) گفت: ما یک ائتلاف کوچکتر از کشورهای ایجاد خواهیم کرد تا برخی از تانک های مدرن را به اوکراین اهدا کنند. دست روی دست  نخواهیم گذاشت و تنها شاهد اوضاع اوکراین باشیم. بار دیگر صریح خواهم گفت که "اوکراین و اروپا - با آلمان یا بدون آلمان پیروز خواهند شد".

طبق قوانین بین المللی هیچ کشوری اجازه ندارد بدون موافقت کشور سازنده سلاح، آن را به کشور دیگری منتقل کند.

بورل  مدعی شد:  اتحادیه اروپا بر وابستگی انرژی به روسیه غلبه کرده است

جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست سیاست امنیتی و مسائل خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که این سازمان بر وابستگی به انرژی روسیه غلبه کرده است. 

او در مصاحبه با روزنامه ال دیاریو گفت: «اکنون وابستگی متقابل سلاحی برای رویارویی است و ما در حال ایجاد یک تغییر اساسی هستیم: ظرف چند ماه ما بر وابستگی خود از لحاظ انرژی به روسیه که در طول سال‌ها ایجاد کرده بودیم، غلبه خواهیم کرد.»

به گفته وی، اروپا به رد این فرضیه نزدیک شده که وابستگی اقتصادی متقابل به مناطق اجازه می دهد تا از رویارویی اجتناب کنند. بورل چنین استدلال کرد که اکنون مشخص شده که وابستگی متقابل صلح بوجود نخواهد آورد، بلکه آسیب پذیری است که دشمن می تواند از آن سوء استفاده کند.

این دیپلمات بلندپایه اروپایی افزود: اکنون از اوج قیمت انرژی عبور کرده ایم و وضعیت در حال بازگشت به سطح قبل از بحران است.

بورل افزود: بنابراین، تنش در بازار انرژی دیگر با آنچه در اوکراین اتفاق می افتد قابل توضیح نیست. این یک مشکل ساختاری در بخش انرژی و به ویژه رابطه بین قیمت گاز و برق است. امیدوارم به زودی پیشنهادی برای رفع این مشکل ارائه کنیم.

آمریکا با یک تماس تلفنی با کی‌یف، قادر به توقف درگیری در اوکراین است

سرهنگ بازنشسته ارتش ایالات متحده "داگلاس مک گرگور" و مشاور سابق رئیس پنتاگون  ابراز عقیده کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده می تواند با یک تماس تلفنی، درگیری نظامی در اوکراین را متوقف کند، زیرا کاخ سفید در واقع از آن حمایت می کند.  

مک گرگور یادآور شد: ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین  یک شخصیت مستقل نیست که از خود اراده داشته باشد. از سوی دیگر واشنگتن آنقدر پول در کی‌یف سرمایه گذاری کرده که در حال حاضر احساس می شود اوکراین یک کشور کاملاً وابسته به آمریکا است، نه یک کشور مستقل.

این نظامی آمریکایی گفت: آمریکایی‌ها می‌توانند هر زمان که بخواهند تشدید تنش را متوقف کنند. اگر بایدن و کسانی که او را در این زمینه فریب می دهند، تصمیم بگیرند که درگیری نظامی در اوکراین را متوقف کنند، این کار با یک تماس تلفنی انجام می شود. زلنسکی چاره ای جز اطاعت نخواهد داشت.

وی تاکید کرد که ولی ظاهرا واشنگتن هنوز نمی‌خواهد این درگیری به پایان برسد و اهداف خاصی را در این مناقشه دنبال می کند.

سرهنگ مک گرگور چند روز قبل نیز اشاره کرد که ایالات متحده با اقدامات خود در اوکراین، احتمال درگیری مستقیم با روسیه را افزایش می دهد که دیوانگی محض است. به عقیده وی، ارسال سلاح به کی‌یف نتیجه درگیری را تغییر نخواهد داد و واشنگتن تنها به زخم مردم اوکراین نمک می زند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 992162