bog
08 اسفند 1401 - 15:50

بصیرت‌افزایی دانش‌آموزان سرلوحه فعالیت‌های آموزشی

اردبیل- مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: بصیرت‌افزایی دانش‌آموزان در ارائه مبانی جهاد تبیین در مدارس سرلوحه فعالیت‌های ما در حوزه آموزش و پرورش است.

کلام‌اله صفری در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: کمیته فرهنگی و دانش‌آموزی کنگره ملی سه هزار و ۴۰۰ شهید استان اردبیل به مدیریت آموزش و پرورش همزمان با هفته تربیت اسلامی ایجاد خواهد شد.

وی با تبریک فرا رسیدن هفته ملی تربیت اسلامی تصریح کرد: هفته تربیت اسلامی و روز تأسیس امور تربیتی در کشور سرآغاز اقدامی نوین در تربیت الهی و دینی دانش‌آموزان بود و با توجه به دستورات و منویات امام راحل در سال ۵۸، شهیدان رجایی و باهنر با تأسیس این نهاد به اصلی‌ترین نیاز نظام تأسیس جمهوری اسلامی پاسخ دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی تمامی زیرساخت‌های آموزشی تحت تأثیر تعلیمات طاغوتی بود، گفت: تأسیس نهاد امور تربیتی در واقع اقدامی طاغوت‌ستیز و طاغوت‌زدایی در مدارس کشور بود که بعد از گذشت ۴۳ سال، آثار و برکات آن در مدارس ما مشاهده می‌شود.

صفری به برگزاری برنامه‌های این هفته با محوریت دانش‌آموزان در مدارس اشاره کرد و افزود: صیانت از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش و پرورش و حفظ و حراست از انقلاب اسلامی از ثمرات تأسیس نهاد امور تربیتی است که باید تمام مسئولان در بدنه آموزش و پرورش به تحکیم این نهاد همت کنند.

وی استعدادیابی، خلاقیت‌پروری و پرورش مهارت‌های دانش‌آموزان در ساحه‌های مختلف اخلاقی، اعتقادی، علمی و آموزشی را یادآور شد و خاطرنشان کرد: نهاد امور تربیتی در آموزش و پرورش در واقع جزئی از سند تحول بنیادین است که اجرای آن می‌تواند در درازمدت تبعات اجتماعی و فرهنگی مثبتی را در نظام تعلیم و تربیت داشته باشد.

صفری در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: امروز دشمن با تمام توان و ظرفیت نسبت به براندازی فرهنگی در کشور ما اقدام کرده که عمل به توصیه‌های نهاد امور تربیتی در آموزش و پرورش می‌تواند خنثی‌کننده این ترفندها باشد.

وی تعامل اولیای مدرسه با اولیای دانش‌آموزان را از ثمرات ارزشمند نهاد امور تربیتی اعلام کرد و ادامه داد: گرچه ۲۵ ماه کرونا آثار مخربی را در آموزش و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان ما گذاشت اما با ورود عالمانه واحد امور تربیتی آموزش و پروش، امروز این خلأ پر شده و اولیای مدارس و دانش‌آموزان ارتباط تنگاتنگ و صمیمانه‌ای را با یک حرکت مشترک ایجاد کرده‌اند.

صفری آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه و به تبع آن مدارس را یادآور شد و بیان کرد: هفته تربیت اسلامی فرصت مغتنمی است تا با شناسایی این آسیب‌ها، نقاط کور تربیتی در مدارس شناخته شده و بتوانیم با رفع این معضلات، مدرسه‌ای در تراز انقلاب اسلامی داشته باشیم.

وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های متعدد همزمان با هفته امور تربیتی و تربیت اسلامی در استان اردبیل اظهار کرد: دیدار با ائمه جمعه و امامان جماعت در شهرستان‌ها، شرکت دانش‌آموزان در نماز عبادی، سیاسی جمعه، برگزاری برنامه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در مدارس و همایش‌های تجلیل از مشاوران و مربیان تربیتی از جمله این برنامه‌ها است.

صفری با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های فرهنگی در استان اردبیل از ابتدای سال تحصیلی جاری با محوریت کنگره ملی سه هزار و ۴۰۰ شهید استان اردبیل در حال برگزاری است، تصریح کرد: امسال در ۲ هزار و ۵۰۰ مدرسه یادواره‌های شهدا برگزاری می‌شود که تاکنون یک‌هزار و ۵۰۰ مدرسه میزبان این یادواره‌ها بودند تا یاد و نام شهدا و ایثارگری‌های آنها در مدارس تداعی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل راه‌اندازی کمیته فرهنگی و دانش‌آموزی کنگره ملی سه هزار و ۴۰۰ شهید استان اردبیل را یادآور شد و گفت: در راستای توسعه فضای سبز، امسال به نام شهدا سه هزار و ۴۰۰ نهال در مدارس استان توسط دانش‌آموزان و معلمان کاشته خواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1061280